Każda drukarka wymaga zużycia papieru. Wykorzystując nadmierne ilości kartek, nie tylko ponosi się większe koszty, ale też przyczynia się do postępującej wycinki lasów. Takie szkody wyrządzone przyrodzie da się jednak naprawić. Wystarczy rozsądnie gospodarować papierem, a w miejsce ściętych drzew zasadzać nowe. Problemy związane z niewłaściwym podejściem do zużytych tuszy i tonerów do drukarek okazują się znacznie poważniejsze, a szkody trudniejsze do zrekompensowania.
Kiedy program informuje użytkownika o niskim poziomie tuszu lub tonera, myśli on o wymianie zużytych materiałów na nowe. Kiedy już nabędzie się potrzebny wkład, stary pojemnik najczęściej ląduje w śmietniku. W naszym kraju każdego roku sprzedaje się kilka milionów tuszów i tonerów. Niestety tylko 8-10% z nich trafia do regeneracji albo utylizacji. Pozostałe wyczerpane tusze i tonery do drukarki zazwyczaj kończą na standardowych wysypiskach śmieci nieprzystosowanych do ich składowania. Jeszcze gorzej, gdy trafią do lasów.
Obudowy tuszy i tonerów zbudowane są z tworzyw sztucznych. Ich naturalny rozkład trwa nawet kilkaset lat. Wyczerpane tusze i tonery zalegają więc w naszym otoczeniu przez bardzo długi czas. Ponadto zużyte wkłady zawierają resztki substancji chemicznych szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka. Przykładowo na pozór niegroźny proszek w tonerze składa się z żelaza, pigmentu i żywicy. Chociaż naniesione na papier nie szkodzą otoczeniu, pozostając we wkładach, mogą przynieść sporo negatywnych skutków.
Drobinki pozostające we wkładach wpływają niekorzystnie na ludzkie zdrowie. Mogą powodować pylicę i astmę. Co jeszcze gorsze, resztki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór.
Wyczerpane wkłady najlepiej wrzucić do specjalnych, przeznaczonych do tego celu pojemników albo przekazać do utylizacji. Na pustych tuszach i tonerach można też zarobić. Wystarczy udać się do najbliższego skupu pustych wkładów. Chociaż kwota, którą się uzyska, nie jest duża, zyskuje się pewność, że przekazane odpady zostaną dobrze wykorzystane i nie zaszkodzą środowisku. Jeżeli nie wiesz, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy skup tuszy i tonerów, najlepiej sprawdzić to w sieci.
Wyrzucanie zużytych materiałów eksploatacyjnych do drukarki do zwykłego śmietnika stwarza poważne zagrożenie dla przyrody i ludzkiego zdrowia. Nie zapominaj, że zarówno oryginalne tusze i tonery, jak i ich zamienniki, wykonane są z tworzyw sztucznych, rozkładających się nawet przez kilkaset lat. Co więcej, we wkładach zawsze pozostaną resztki pigmentów, które nie powinny wnikać do gleby ani przenosić się w powietrzu. Z tych powodów pamiętaj, by oddać zużyte pojemniki do skupu lub utylizacji, by nie szkodziły one Twojemu otoczeniu.