Bezpłatna dostawa
Znajdź toner lub tusz do Twojego urządzenia
Strona główna » PORADY ProfiBiuro.pl » Historia papieru - czy czeka nas koniec ery druku?
Działające zamienniki

Historia papieru - czy czeka nas koniec ery druku?

Data dodania: 30-11-2020
Książki, dokumenty, kartony, tektury, materiały reklamowe, a nawet zabawki – z papierem w różnych formach każdy z nas ma do czynienia praktycznie codziennie. Prawdopodobnie jest to jeden z ważniejszych wynalazków cywilizacyjnych, który został rozpowszechniony na całym świecie. Czy wszechobecne rozwój technologiczny i komputeryzacja mają szansę wyprzeć papier z użycia?


Kiedy nie było papieru…

Poszukiwania materiału, na którym zapisywano, przekazywano i przechowywano informacje, doprowadzały do różnych rozwiązań. W starożytności sięgano po kamienie, metal, drewno czy gliniane i woskowe tabliczki. Jednak ze względu na trudność transportowania, zginania tych materiałów i wysokie koszty produkcji wciąż poszukiwano bardziej satysfakcjonujących nośników informacji.

Zatem na czym pisano przed wynalezieniem papieru? Najbardziej popularnymi materiałami, które uznaje się za bezpośrednio poprzedzające papier, są papirus oraz pergamin. Jednak warto wymienić również tapę, amalt oraz huun.


Papirus

Egipski wynalazek pochodzenia roślinnego, który był łatwy w produkcji oraz przyjemny w użytku. Gdyby nie papirus na pewno rozwój wielu kultur byłby niemożliwy. Na papirusach spisywano dzieła literackie, podania, listy oraz inne dokumenty urzędowe.
 

Pergamin

To jedyny z wymienionych materiał pochodzenia zwierzęcego, a dokładnie spreparowana w specjalny sposób skóra cielęca, owcza lub kozia. Pergamin mógł być używany wielokrotnie, ponieważ można było z niego usuwać zapisy poprzez ścieranie ich pumeksem. Pergamin był znacznie trwalszy i bardziej elastyczny niż pergamin. Dlatego spisywano na nim dzieła literackie oraz religijne.
 

Tapa

Materiał podobny do filcu, który był imitacją papirusu w Polinezji. Tapa w przeciwieństwie do pozostałych poprzedników papieru jest używana do dziś. Jednak nie służy już do pisania – jest wykorzystywana do produkcji odzieży oraz płócien do malowania.
 

Amalt

Materiał, który pierwotnie był produkowany przez Azteków, choć warto wspomnieć, że amalt jest wytwarzany do dziś w południowym Meksyku.


Huun

Odpowiednik papirusu w kulturze Majów, którzy wykorzystywali go do zapisywania świętych kalendarzy, przepowiedni, rysunków oraz procedur medycznych.



Historia papieru

Z pojawieniem się papieru bez wątpienia nadeszła nowa era rozwoju cywilizacyjnego. Zastanawiasz się, ile lat temu wynaleziono papier i kto tego dokonał?


Papier made in China

Otóż odkrycie papieru datuje się na 105 rok naszej ery, kiedy chiński kancelista Cai Lun stworzył ze szmat jedwabnych, konopi i sieci rybackich lekki i tani materiał – był nim właśnie pierwszy papier. Chińczyk eksperymentował w poszukiwaniu materiału, na którym można by utrwalić pismo. Papier, jako wynalazek szybko zaczął zyskiwać popularność, ale przede wszystkim zaczął się rozpowszechniać na całym świecie.



Ekspansja papieru

Według historyków proces rozpowszechniania się papieru na świecie przybierał różne formy i daty. Ery ekspansji papieru można podzielić na czas, kiedy docierał m.in. do:

  • krajów arabskich w 751 roku – w sposób siłowy, ponieważ podobno po przegranej walce, chińscy papiernicy zostali zmuszeni do wyjawienia metody wytwarzania papieru,
  • Korei w VI wieku naszej ery – rozwój papieru w krajach azjatyckich postępował w niesamowitym tempie, już w VII wieku jego produkcja została rozszerzona na 40 japońskich prowincji; następnie papier docierał do Tybetu, Azji centralnej, Indii i Persji,
  • Europy dopiero w XI wieku, kiedy otwarto pierwszą, europejską papiernię – ekspansja kroczyła przez Hiszpanię, Włochy i Francję, po czym papier zaczął docierać do pozostałych krajów w Europie,
  • Polski w XV wieku.

Po rewolucji przemysłowej, kiedy zaczęto wytwarzanie papieru na szeroką skalę, wykorzystywano go produkcji: ksiąg, dokumentów, świadectw, umów, banknotów, dekretów czy kart do gry.



Ciekawostki o papierze

Przez lata zmieniały się metody produkcji papieru oraz jego zastosowania – służył np. do wyściółki kapeluszy, zabezpieczania przewożonych towarów, do produkcji kartonowych opakowań. Co jeszcze wiemy o papierze? Otóż:

  • wytwarzanie papieru z drewna rozpoczęto dopiero w XVIII wieku, 
  • pierwszą polską papiernię otwarto w 1491 roku pod Krakowem, której w 1510 roku właścicielem stał się Jan Haller, któremu zawdzięczamy pierwszy druk „Bogurodzicy”,
  • w chłodnych strefach klimatycznych korzystano z papieru, aby ocieplić domy; co ciekawsze wytwarzano z niego również ścianki działkowe, wykładziny i zasłony,
  • Chińczycy wykorzystywali papier do wyrobu zbroi,
  • w Azji zaczęto produkować z papieru latawce i balony; Azjaci zapoczątkowali również origami – sztukę składania papieru,
  • wyróżniamy ponad 60 rodzajów papieru, m.in. rozróżniamy papier bezdrzewny oraz drzewny – żeby było ciekawej, do tego wytworzenia tej samej ilości papieru w pierwszym przypadku potrzeba dwa razy więcej drewna,
  • w Dusznikach-Zdroju znajduje się Muzeum Papiernictwa,
  • roczna światowa produkcja papieru jest szacowana na przeszło 300 mln ton, do której potrzeba około 5 mln metrów sześciennych drewna; jednak wytworzenie tak dużej ilości papieru nie byłoby możliwe, gdyby nie zbieranie makulatury – można ją przetwarzać parokrotnie, a 1 tona zapobiega ścięciu kilkunastu drzew.



Temu, kto wynalazł papier, niewątpliwie zawdzięczamy szeroko pojęty rozwój cywilizacyjny. I miejmy nadzieję, że mimo postępu technologicznego, era druku nie skończy się tak szybko. Nie zapominajmy, że papier, w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, jest materiałem ekologicznym!

Papier do drukarek i papier do kopiarek  w naszym sklepie jest dostępny tutaj https://www.profibiuro.pl/papier-do-drukarek-i-kopiarek-c-98_172.html


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PORADY ProfiBiuro.pl

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Test
ProfiBiuro.pl Rzetelność, solidność i bezpieczeństwo
Dotpay SSL
Wszelkie prawa zastrzeżone Profibiuro.pl sklep online © 2025