Regeneracja, nazywana też napełnianiem tonera, to fachowe przygotowanie pustego tonera (kasety drukującej) do prawidłowej pracy przez wymianę zużytych części i ponowne napełnienie tonera odpowiednio dopasowanym proszkiem. Temu zabiegowi można poddać dowolny model, niezależnie od tego, jaka firma jest jego producentem.
Regenerację rozpoczyna się od rozebrania tonera na części. Wymaga to zaawansowanej znajomości jego budowy i nieprzeciętnej precyzji. Po rozebraniu kasety następuje jej staranne czyszczenie z proszku. Szczególnie ważne okazuje się usunięcie resztek z tzw. śmietnika mającego ograniczoną pojemność. Pominięcie tego etapu stanie się przyczyną niezadowalających wydruków. Następnie mechaniczne części kasety drukującej zostają poddane analizie. Jeżeli zawleczki, uszczelki, sprężynki, wałek magnetyczny i światłoczuły OPC są zużyte, wymienia się je na nowe. Na koniec uzupełnia się kasety tonerem i testuje jakość wydruków. Nie należy zajmować się regeneracją kasety samodzielnie. Ten proces wymaga wiedzy i doświadczenia, której nie posiada typowy użytkownik drukarki.
Zregenerowane tonery, a także zamienniki tonerów bardzo często okazują się bardziej wydajne niż oryginalne wkłady. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ producenci oryginalnych materiałów eksploatacyjnych nie wykorzystują maksymalnej pojemności kasety laserowej. Celowo umieszczają wewnątrz pojemników mniej proszków, niż się da. Robią to po to, by użytkownicy drukarek częściej kupowali ich materiały eksploatacyjne. W przypadku zamienników tonerów i kaset zregenerowanych taki proceder nie występuje. Zarówno w czasie produkcji wysokiej jakości materiałów alternatywnych, jak i przy regeneracji zużytych wkładów laserowych, do komory wprowadza się znacznie większą ilość proszku. Takie tonery stają się więc bardziej wydajne i mogą posłużyć przez dłuższy czas. To z kolei wiąże się z oszczędnością po stronie użytkownika drukarki.